Tradycje Świąt Bożego Narodzenia.

      




Najpopularniejsze tradycje bożonarodzeniowe w Polsce

Tradycje bożonarodzeniowe w Polsce są wciąż kultywowane. Nawet rodziny, którym daleko do regularnego odwiedzania kościoła wciąż ich przestrzegają i przekazują z pokolenia na pokolenie. Święta Bożego Narodzenia w Polsce to nie tylko część wiary, ale także element kultury. Każdy z nas wie, jakie są wigilijne zwyczaje, jednak często nie zdajemy sobie sprawy, dlaczego tak, a nie inaczej, wygląda świąteczny stół czy dlaczego stoimy iglaste drzewko. Warto się tego dowiedzieć i opowiedzieć o tym najmłodszym domownikom. Tradycje świąt Bożego Narodzenia różnią się w zależności od regionu. 


 

12 potraw wigilijnych

Bożonarodzeniowa tradycja nakazuje, by na świątecznym stole pojawiło się 12 potraw. Symbolizują one 12 apostołów. W kulturze polskiej są to potrawy postne. Chociaż post został zniesiony już kilka lat temu, w wielu domach wciąż kultywuje się tę tradycję. I tak na polskich stołach zobaczymy co najwyżej mięso z ryb, ale przede wszystkim dania zawierające ziarna zbóż, miód, grzyby i mak, czyli produkty kojarzące się niegdyś z dostatkiem.

Potrawy bywają różne – zależy to od regionu, w którym żyją domownicy. Do najpopularniejszych jednak należą: barszcz czerwony lub zupa grzybowa, ryba po grecku, karp, kapusta z grzybami lub grochem, pierogi z kapustą i grzybami, kluski z makiem, śledź pod każdą postacią, kompot z suszu, piernik, kutia, makowiec i sernik.



Sianko pod obrusem

Niektórych może to zdziwić, ale zwyczaj chowania sianka pod obrusem wywodzi się z… pogańskiej Polski. Poganie składali ofiarę z siana słowiańskiemu bogu Ziemiennikowi. Był on patronem stepów, spustoszałej ziemi, nieużytków rolnych i wysp, a także opiekunem robaków.


Chrześcijanie nadali sianu innego znaczenia – podczas świąt symbolizuje żłóbek, w którym urodził się Syn Boży. Według innych źródeł to znak ubóstwa, w którym przyszedł na świat Jezus. W dawnych czasach, w zależności od regionu, sianem słane były całe stoły, a nawet podłoga, magnaci ustawiali w kątach snopy siana.


 

Puste miejsce przy stole

Ważną tradycją bożonarodzeniową w Polsce jest pozostawienie dodatkowego miejsca przy stole z gotowym nakryciem. Ten zwyczaj świąteczny może bardzo nurtować najmłodszych członków rodziny.

Niegdyś miejsce to było przeznaczone dla ducha bliskiej, zmarłej osoby, co – podobnie jak siano pod obrusem – nawiązuje do starosłowiańskiej kultury. W XIX w. przyjęła się inna symbolika, nawiązująca do biblijnej wędrówki Marii, Józefa i małego Jezusa. Obecnie puste miejsce czeka na zbłąkanego wędrowca. Tradycja Bożego Narodzenia nakazuje, by osobę samotną właściwie ugościć.


 

Dzielenie się opłatkiem

Świąteczna tradycja dzielenia się opłatkiem została zapoczątkowana w XVIII w. Jest znana także mieszkańcom Włoch, Czech, Litwy, Ukrainy, Słowacji i Węgier. Swoje źródło ma w początkach chrześcijaństwa, kiedy to ludzie dzielili się własnym chlebem z bliskimi. Nawiązuje również do modlitwy “Ojcze nasz” i fragmentu o chlebie, a także jest wspomnieniem Ostatniej Wieczerzy, podczas której Jezus dzielił się chlebem ze swoimi uczniami.

Współcześnie łamiemy się opłatkiem również z chęci pojednania. Jeśli np. pokłóciliśmy się z rodzeństwem, to podzielenie się opłatkiem jest oznaką pogodzenia się. Nie powinno zasiadać się do wigilijnego stołu zwaśnionym.


 

Co symbolizuje choinka na Boże Narodzenie?

Tradycja dekorowania choinki dotarła do Polski z Prus na przełomie XVIII i XIX w. Zielone drzewko – najczęściej jodła lub świerk – symbolizuje rajskie drzewo, z którego zrywać można owoce życia. Wspomnianymi owocami były dawniej orzechy (oznaka dobrobytu) oraz jabłka (symbol zdrowia i, oczywiście, biblijnego jabłka zerwanego przez Ewę). Te jadalne ozdoby zamienione zostały obecnie na bombki, a jeśli w domu są dzieci – również na cukierki i pierniczki. Symboliczne drzewko łączy też ziemię z niebem.


Czekanie na pierwszą gwiazdkę

Zanim wszyscy usiądą przy suto zastawionym stole, a następnie otworzą paczki z prezentami, zwyczaj świąteczny nakazuje, by poczekać aż na niebie pojawi się pierwsza gwiazdka. Tradycja ta nawiązuje do Gwiazdy Betlejemskiej, która prowadziła Trzech Króli do nowo narodzonego Jezusa.

Wypatrywania ciała niebieskiego na niebie przypada zazwyczaj dzieciom. Jest to bardzo odpowiedzialne zadanie, ponieważ gdy nie ma gwiazdki, nie ma również prezentów. Żaden smyk nie chciałby do tego dopuścić!


Prezenty na święta Bożego Narodzenia

Jak to bywa z wieloma tradycjami, tak i ta sięga bardzo dawnych czasów. Co może zaskoczyć – jeszcze przed narodzinami Chrystusa! Ludzkości od wieków znane były dary, jednak nie do końca w takim znaczeniu, jak jest to obecnie. Chodziło wówczas o handel wymienny lub ofiary (np. dla bogów).

Bezinteresowne obdarowywanie – tylko po to, by sprawić komuś przyjemność – miało swoje początki za życia biskupa Mikołaja z Miry, czyli na przełomie III i IV w. Obecnie w dzień jego śmierci obchodzimy mikołajki.


Wraz ze zwyczajem ubierania świątecznego drzewka, przybył inny – prezenty pod choinką. Dawniej były to drobne upominki, bo choć zabawki były już znane w starożytności, stać na nie było tylko najmożniejszych (chyba że zostały np. wystrugane przez dziadka ze znalezionego kawałka drewna). Współcześnie – kiedy zabawki są już łatwo dostępne – znajdują się pod choinką w każdym domu, gdzie mieszkają małe smyki.


W Polsce zwyczaj otwierania prezentów odbywa się po kolacji wigilijnej.

 

Jak składać serwetki w choinkę- wersja pierwsza

Będziecie potrzebować:
serwetki papierowe lub z materiału
ewentualnie małe ozdoby, szkiełka

Krok pierwszy
W przypadku materiałowej serwetki złóż ją dwa razy na pół, tak by uzyskać mniejszy kwadrat. Papierowe serwetki są już tak złożone – patrz zdjęcie. Ułóż ją tak, by wszystkie wolne rogi były skierowane do dołu (w twoim kierunku).

jak składać serwetki

Krok drugi
Każdą z warstw zegnij z osobna do góry, układaj je w taki sposób, aby wierzchołki znalazły się jeden pod drugim.

jak składać serwetki

IMG_1737

Krok trzeci
Odwróć serwetkę delikatnie na drugą stronę. Jeśli składasz serwetki z materiału uważaj by złożone warstwy się nie rozpadły.

IMG_1738

Krok czwarty
Prawą i lewą stronę zagnij do środka, by powstał trójkąt. Im szerszy, tym szersza będzie choinka u jej nasady.

IMG_1739

IMG_1740

Krok piąty
Ponownie odwróć serwetkę. Górną część choinki (warstwę serwetki) wywiń do góry. Następnie wywijaj do góry każdą kolejną warstwę wkładając je pod zakładki wyżej – patrz zdjęcie.

jak składać serwetki w choinki

Krok szósty
Prawda, że szybko poszło? Teraz wystarczy położyć serwetkę na talerzu i udekorować wg uznania.

IMG_1743

IMG_1744

Jak składać serwetki w stojącą choinkę- wersja druga

Będziecie potrzebować:
serwetki papierowe lub z materiału
ewentualnie małe ozdoby, szkiełka

Krok pierwszy
Materiałową serwetkę złóż dwa razy na pół, tak by uzyskać mniejszy kwadrat. Papierowe serwetki są już tak złożone – patrz zdjęcie. Ułóż ją tak, by wszystkie wolne rogi były w dolnym prawym rogu.

IMG_1749

jak składać serwetki

Krok drugi
Pierwszą warstwę serwetki podciągasz do góry i rozkładasz by uzyskać duży równoramienny trójkąt (czyli dwa mniejsze prostopadłe trójkąty).

IMG_1750

IMG_1751

Krok trzeci
Prostopadły trójkąt , który “leży” na nie składanej części zegnij na drugi trójkąt.

IMG_1752

Krok czwarty
Tak jak poprzednio górną warstwę serwetki rozłóż na trójkąt równoramienny. Na jednej stronie masz już trzy trójkąty, a po drugiej tylko jeden. Zegnij go na pozostałe.

jak składać serwetki w choinkę

IMG_1754

Krok piąty
Postaw serwetkę na talerzu. TO naprawdę wszystko. Możesz jej szczyt udekorować gwiazdką, szkiełkiem.

IMG_1755

jak składać serwetki

jak składać serwetki

Która choinka podoba Wam się najbardziej?

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Kacper, Melchior i Baltazar.

Zabawy dla dzieci w domu bez telewizora.

Ruchowe, zimowe zabawy na śniegu.